Łysienie u kobiet

Wydawałoby się, że łysienie to tylko męski problem. Niestety ta dość nieprzyjemna dolegliwość dotyczy również kobiet. Nie tak często, ale równie boleśnie. Odpowiednio szybkie zdiagnozowanie przyczyny spowoduje podjęcie decyzji co do zastosowania odpowiedniej terapii aby zapobiec całkowitej utracie włosów.

 

Naturalne przyczyny wypadania włosów

Każdy dorosły człowiek dziennie traci około 100 włosów co wiąże się z ich obumieraniem. Po pewnym jednak czasie w ich miejsce powstają nowe młode i zdrowe. Takie zjawisko nie powinno nikogo martwić. Gorzej jest kiedy zauważymy, iż tracimy większą ich ilość. Zjawisko to często występuje po zimie. Wiąże się to wtedy z brakiem odpowiedniej diety, która dostarczy odpowiednich składników do skóry głowy. Czasami przyczyną łysienia u kobiet jest zbyt mała ilość estrogenów. Nadmiar tego hormonu np. w czasie ciąży powoduje wzrost włosów, a po ciąży wypadanie nawet do 50 procent. Wskazana jest wtedy konsultacja u lekarza ginekologa lub endokrynologa. Z reguły po kilku tygodniach włosy odrastają, a wspomaganie ich odpowiednimi kosmetykami powoduje, że stają się piękne.

 

Łysienie androgenowe

U kobiet również, chociaż rzadko, występuje łysienie androgenowe. Wzmaga się w znacznym stopniu po menopauzie kiedy ilość androgenów ulega powiększeniu. Pojawiają się zakola charakterystyczne dla mężczyzn. Tego typu łysienie również może powstać z powodów genetycznych i wtedy włosy wypadają znacznie wcześniej niż w okresie menopauzy. O odpowiedniej terapii w takich przypadkach decyduje lekarz.

 

Chorobowe przyczyny łysienia

Utratę włosów powodują choroby grzybicze skóry głowy, łojotok, któremu towarzyszy łupież. Nie są obojętne również różnego rodzaju nieprofesjonalnie przeprowadzane zabiegi upiększające. Farbowanie, ondulacja, prostowanie, wszelkiego rodzaju lakiery, szampony, częste związywanie włosów w „kucyk”. Również nieprzemyślane i szybkie odchudzanie jest częstą przyczyną wypadania włosów. Diety odchudzające pozbawione są często odpowiednich mikroelementów niezbędnych do budowy włosa i jego trwałości. Długotrwałe niedobory witamin często powodują matowienie i wypadanie włosów.

Dodaj komentarz