Charakterystyka przyczyn łysienia

Często przyczyną łysienia są geny. Niektórzy mężczyźni są nosicielami tzw. genu łysienia dziedziczonego po ojcu. Nauka potwierdza, że łysienie rodzinne to 2/3 przypadków ogólnego łysienia, a więc w większości stwierdzonych przypadków.

 

Łysienie przekazywane w genach

Rozpoczyna się ono zakolami nad czołem i na szczycie głowy. Predyspozycje do takiego łysienia są dziedziczne ale nie u wszystkich męskich członków tej samej rodziny. Dlatego też mężczyźni już od młodzieńczych lat powinni się oswajać z taką możliwością i nie popadać w rozpacz lecz powoli przyzwyczajać się do „innego” wyglądu. Jeżeli stwierdzi się łysienie genetyczne należy wtedy zadbać o skórę głowy, stosowanie odpowiednich kosmetyków, przycinanie czy całkowite golenie głowy. W takim przypadku można tylko w pewnym sensie opóźnić wypadanie włosów.

 

Czynniki chorobowe

Gorszą sprawą jest jeżeli wypadają włosy, a ich przyczyną są czynniki chorobotwórcze lub mechaniczne. Na kondycję włosów wpływają różnego rodzaju infekcje z wysoką gorączką. Po przebyciu takiej infekcji włosy mogą wypadać nawet po kilku miesiącach. Ubytek włosów może również występować z powodu złej diety lub zaburzenia odżywiania (anoreksja), szybkiego odchudzania kiedy w pożywieniu brakuje witamin i minerałów odpowiedzialnych za dobry stan włosów. Życie w ciągłym stresie, osłabia organizm, który nie dostarcza odpowiednich substancji odżywczych do mieszków włosowych powodując ich osłabianie i tym samym wypadanie. Także często łysienie powoduje chemioterapia stosowana w terapii nowotworowej. W tej sytuacji włosy po pewnym czasie odrastają. Wypadanie włosów powodują różnego typu choroby grzybicze. Łysienie wtedy spotyka się na małych lub większych obszarach głowy. Choroby zakaźne, zatrucia ołowiem, uszkodzenie mechaniczne, niewłaściwy dobór kosmetyków do stylizacji, mycia głowy, wiązania w „koński ogon” nieodpowiednimi gumkami, przyjmowanie niektórych leków może być również tego przyczyną. Po dokonaniu dokładnej diagnozy w niektórych przypadkach udaje się wykluczyć łysienie a przynajmniej ograniczyć jego skutki.

Dodaj komentarz